SPORT

EHF potvrdio sve sudionike Lige prvaka i prvakinja, ždrijeb je u petak – Prigorski.hr

todayJune 22, 2026 2

Background
share close


Izvršni odbor Europske rukometne federacije (EHF) potvrdio je sve klubove koji će se od rujna ove godine natjecati u Ligi prvaka i Ligi prvakinja, priopćili su u ponedjeljak iz EHF-a.

Liga prvaka u novoj sezoni bit će proširena te će imati 24 kluba u grupnoj fazi natjecanja, dok će Liga prvaka ostati u formatu od 16 klubova, a Hrvatsku će u oba natjecanja predstavljati aktualni državni prvak – RK. Zagreb u muškoj i RK Podravka u ženskoj.

Oba hrvatska predstavnika su uvrštena među klubove sa zajamčenim mjestom, a Izvršni odbor je dovršio proces evaluacije za klubove koji su aplicirali za promaknuće u elitno europsko natjecanje. U Ligi prvakinja su tako potvrđena promaknuća za šest od sedam klubova koliko ih je bilo razmatrano, a u Ligi prvaka je to zaslužilo 13 od 16 klubova.

U Ligi prvakinja je bez nastupa u Ligi prvaka u sljedećoj sezoni ostao norveški Molde, a u Ligu prvaka nisu promovirani islandski Valur, norveški Elverum i mađarska Tatabanya.

Ždrijeb grupne faze u obje konkurencije bit će održan u bečkom sjedištu EHF-a u petak, 26. lipnja, s početkom u 11.00 sati.

U Ligi prvaka najzastupljenija je Danska s tri kluba (Esbjerg, Odense, Nykoebing Falster), po dva predstavnika imaju Francuska (Brest, Metz), Mađarska (Gyoeri, Ferencvaros), Njemačka (Blomberg-Lippe, Borussia Dortmund), Norveška (Storhamar, Sola) i Rumunjska (Gloria Bistrita, CSM Bukurešt). Hrvatska (Podravka), Crna Gora (Budućnost) i Slovenija (Krim) koje su predstavljale po jedan klub.

Grupna faza Lige prvakinja će ostati nepromijenjena, a sastojat će se od dvije skupine sa po osam klubova.

U Ligi prvaka po tri predstavnika imaju Danska (Aalborg, Aarhus, GOG), Njemačka (Magdeburg, Melsungen, Fuechse Berlin) i Francuska (PSG, Nantes, Montpellier), s dva kluba su zastupljene Mađarska (Veszprem, PICK Szeged), Poljska (Kielce, Wisla Plock), Portugal (Sporting, Porto), a po jedan klub predstavlja Hrvatsku (Zagreb), Španjolska (Barcelona), Norveška (Kolstad), Rumunjska (Dinamo Bukurešt), Sjeverna Makedonija (Vardar 1961), Slovenija (Celje), Srbija (Partizan), Švicarska (Kriens-Luzern) i Švedska (Kristianstad).

U novom formatu Lige prvaka će u prvom dijelu grupne faze klubovi biti podijeljeni u šest skupina sa po četiri kluba. Prva dvije momčadi prema plasmanu na ljestvici nastavit će natjecanje u drugom dijelu grupne faze, a preostale dvije momčadi iz svake od šest skupina će se uključiti u Europsku ligu.

U drugom dijelu grupne faze Lige prvaka će 12 klubova biti podijeljeno u dvije skupine po šest, a klubovi koji taj dio završe od prvog do četvrtog mjesta će se plasirati u četvrtfinale, a petoplasirani klubovi će se uključiti u osminu finala Europske lige. Samo će šestoplasirani u ovoj fazi završiti svoj europski put.

Unatoč povećanju broja klubova, broj utakmica će ostati nepromijenjen, a igrači će i dalje moći predstavljati svoje države u svim reprezentativnim terminima u kalendaru međunarodnih natjecanja.

Prvi termini natjecanja u novoj sezoni Lige prvakinja su 5. i 6. rujna, dok će prve utakmice u Ligi prvaka biti odigrane 9. i 10. rujna.



Izvor: Sport – Prigorski.hr

Written by: admin

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *